DOKTORLARIMIZDOKTORUNUZA DANIŞIN
Op. Dr. İlker Töral
UZMANLIK ALANI
K. B. B.
ÖZGEÇMİŞ

 

 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1981 mezunuyum. 2007 yılında Ankara Sağlık Bakanlığı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SSK Dışkapı Hastanesi) Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden emekli oldum. 4 yıldır İstanbul'da KBB uzmanı olarak çalışmaktayım.

EĞİTİM

 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1981 mezunuyum.

 Uzmanlığımı Ankara Numune Hastanesi’nde 1986 yılında tamamladım.

 

İŞ TECRÜBESİ

 1989 yılından 2007 yılında emekliliğimi alana kadar, Ankara Sağlık Bakanlığı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SSK Dışkapı Hastanesi) Kulak Burun Boğaz Kliniği’nde görev yaptım.

 1988 yılından itibaren Ankara’da aynı zamanda part-time çalıştım. 1993 yılında Op. Dr. Mehmet Özekmekçi ile TAYSA Kulak-Burun-Boğaz Merkezi’ni kurduk. Merkezimiz endovizyon sistemi üzerine kurulu olup hastalara tümüyle endoskopik yöntem ile yaklaşılmıştır.

 2007 yılında emekliliğimin ardından, 2011 Ağustos ayına kadar İstanbul’da en az birer yıl süreyle Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi, Özel Boğaziçi Tıp Merkezi ve Özel Selimiye Hastanesi‘nde KBB uzmanı olarak görev yaptım.

 

UZMANLIK ALANLARI

 Kay Elemetrics Corp. firmasına ait RLS 9100 B Dijital Videolaringostroboskopik sisteme sahibim ve aynı firmaya ait CSL (Computed Speech Lab) sistemine de sahibim. Bu sistem 1999 yılında Türkiye’de ilk kez merkezimde kurulmuştur.

 Baş-boyun kanser cerrahisi, fonocerrahi, kulak mikrocerrahisi ve endoskopik sinüs cerrahisi alanlarında çalışmaktayım.

 Özellikli uğraşı alanım Profesyonel Ses Hastalıklarıdır.

Ses terapi yöntemleri uygulamaktayım.

 1996-2000 yılları arası Sharplan CO2 Lazer (Sharplan Corp.) ile horlama operasyonları gerçekleştirdik. 2000’den bu yana ise aynı cerrahi yaklaşım için Radyofrekans yöntemini kullanmaktayım.

 

KATILDIĞIM ÖNEMLİ KONGRELER

Katıldığım çeşitli yurt içi kongreler dışında, önemli sayılacak yurt dışı kongre ve seminerler şunlardır:

First World Voice Congress, Oporto, Portekiz, 1995.

Functional Endoscopic Sinus Techniques, Graz, Avusturya, 1996. Prof. Dr. Heinz Stammberger (HNO Üniversitesi Kliniği, Viyana, Avusturya) ile bir ay çalıştım.

Care of the Professional Voice and Phonomicrosurgery, Atina, Yunanistan, 1997.

Laser techniques in otorhinolaryngology, Yvoir, Belçika, 1998. (Prof. Dr. M. Remacle)

2nd World Voice Congress, Sao Paulo, Brezilya, 1999.

Laser course in ORL, Yvoir, Belçika, 2002. (Prof. Dr. M. Remacle)

 

EK OLARAK

Profesyonel Ses ve hastalıkları konusunda son 7-8 yıldır şan öğretim görevlileri Prof. Mustafa Yurdakul (Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölüm Başkanı), Dr. Lütfü Erol (Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Eski Başkanı ve Öğretim Üyesi), Ertuğ Korkmaz (Başkent Akademi Orkestrası Şefi) ve aynı bölüm Şan Bölüm Direktörü Savaşeri Kolat ile teorik ve pratik çalışmalar içinde yer aldım. Bu kapsamda profesyonel ses öğrencilerine ve sanatçılarına ortak verdiğimiz bir dizi seminer ve eğitim gerçekleştirilmiştir.